איטום גגות

 
אם עד לפני עשור בלבד איטום גגות היה תהליך מורכב שחייב ידע מקצועי נרחב וניסיון לא מועט בתחום האיטום, הרי שכיום מדובר במצב שונה לגמרי. הודות למהפכה הרצינית שהתחוללה בתחום חומרי האיטום הקלים ליישום והודות למידע הזמין לכולנו דרך האינטרנט, כל דייר עם קצת יוזמה וידיים טובות יכול לדאוג לאיטום הגג וליהנות מחורף יבש.
עם זאת, העניינים מסתבכים בצורה ניכרת כשמדובר בגגות רעפים. לכן, מביני העניין בתחום תמימי דעים בנוגע לכך שאיטום של גגות רעפים זו עבודה למומחים בלבד.
 

מדוע איטום גגות רעפים אינו עניין של מה בכך?

 
איטום גגות רעפים מחייב בדיקה יסודית בעלת אופי סיזיפי של כל האלמנטים המרכיבים את הגג, כשבין היתר מדובר בארגזי הרוח, המרזבים, הפתחים (החלונות והמרפסות), הארובות, קישוטי הגג ועוד. בנוסף לכך, מטבע הדברים חשוב מאוד לבדוק בצורה יסודית וקפדנית את מידת התקינות של כל הרעפים תוך מתן תשומת לב מיוחדת לרעפים הממוקמים בחיבורים שבין שיפועי הגג ובקצוות הגג. מעניין לדעת שלא תמיד מקור הנזילה הוא ברעפים שבורים או שחוקים. למעשה, פעמים רבות מספור אנו נתקלים בכשלים במערכת האיטום שמקורם בסך הכול בסדק או שניים שכמעט ואינם נראים על פני השטח. ישנו מגוון רחב של גורמים שעלולים להוביל לסדקים ברעפים המצפים את הגג, כשבין היתר מדובר בהליכה על הגג, חפצים שונים המותקנים על הגג, כמו למשל אנטנות או קולטי שמש ועוד. לרוע המזל ולמרבה האירוניה, לא אחת כאשר נעשה ניסיון חובבני לתקן בעיית איטום בגג רעפים, נוצרות בעיות חדשות.
 

חשיבות התחזוקה של גגות רעפים

 
חשוב מאוד לדאוג לתחזוקה של גגות הרעפים באופן שגרתי ולהימנע מהתייחסות לתקינות הרעפים רק כאשר מופיעות בעיות של רטיבות ולחות. מומלץ במיוחד לתת את הדעת לנושא האיטום דווקא במהלך הקיץ, מכיוון שקשה ומאתגר יותר לבצע עבודות איטום במהלך החורף. לכן, יש לפנות לאנשי המקצוע המתאימים על מנת שיבצעו בדיקות תקינות מקיפות ויסודיות אחת לשנה לכל הפחות וכך למזער את הסיכוי לתקלות וכשלים.